Radiátor és a radiátor szelepek cseréje, szerelése.

Radiátor és a radiátor szelepek cseréje, szerelése Budapesten és Pest megyében éjjel-nappal azonnal. Radiátorok kicserélését nem kizárólag az elöregedésük okozza, a fűtőtestek ma már igen tetszetősek és anyagukban is számos kivitelt forgalmaznak.

Vannak, akik csak a lakás összképét akarják harmóniába hozni egy jelentősebb lakberendezés és lakásfelújítás alkalmával.

Méretében, anyagában, és formavilágban is rendkívül széles a választék, ezek a mai radiátorok készülhetnek alumíniumból, acéllemezből vagy öntöttvasból. Minden modellt évtizedekre tervezett használata miatt minőségi felületkezeléssel és porfestéssel látják el. Színek kapcsán is szabadjára engedhetjük gondolatainkat, ezzel is igazán sajátunkká téve otthonunk minden helyiségét.

A radiátor cseréje igen komplikált, főként a társasházi környezetben.

A nagyobb társasházak legtöbbször távhő vagy központi fűtésűek, ilyenkor sokszor a radiátorszelepek, -elzárók vagy a komplett fűtőtest cseréjéhez az egész fűtési strang lezárása szükséges. A cserét tervező lakónak kötelessége a közös képviselő felé bejelentést tenni a csere szándékáról. Fontos tudni, hogy nem szabad felszerelni a korábbinál nagyobb hőleadású radiátort.

Fűtőtest cseréjénél javasolt ügyelni arra, hogy a lecserélendő darab és az újonnan választott radiátor anyaga megegyezzen és a méretében is kompatibilis legyen. Minden esetben javasolt szakemberre bízni a radiátor cseréjé, akinek tanácsát érdemes kikérni az új radiátor kiválasztásánál, az kiegészítők beszerzésénél, szelepek, termoszok típusánál is.

Megfelelő termosszal az energiaspórolásunk 10% is lehet. Radiátorszelepek cseréje legtöbbször egy konkrét meghibásodás alkalmával válik aktuálissá.

Egyértelmű jeleknek vehetjük a kattogást, szivárgást, csepegést. Célszerű ezt nem fűtési szezon alatt végezni, mégis a legtöbb esetben a szelepcsere az elöregedett fűtőtest cserjével együtt történik.

Előfordulhat 1-2 éves radiátoroknál szelep meghibásodása, ez érvényes a termosztatikus szerepekre és a hagyományosokra is. Utóbbinak előnye, hogy nem ragad be, ezért képes évtizedeken át hibamentesen üzemelni. Legtöbb esetben a csöpögés jelzi a csere szükségét.

A nyári fűtésmentes időszak után beragadás okozhat problémát a termikus szelepeknél, ilyenkor borítékolható a szelepcsere. Tipikus hiba, hogy a radiátorszelepet hőfokszabályozóként akarják használni az emberek, az állandó tekergetés tönkre teszi azt és nem is ez a funkciója. A radiátor aljában, a visszatérő körbe elhelyezett torlószelep a teljesítmény szabályozására alkalmas, melyet legtöbbször imbuszkulccsal lehet beállítani.

Ha fűtésszerelő már a helyszínen van, érdemes megkérni a radiátorszelepek ellenőrzésére és csereigény felmerülésénél annak elvégzésére.

Fagyasztásos technológiával végzett radiátorcsere

A modern elzárók és radiátor szelepek manapság hálózat leürítés nélkül is cserélhetőek. A csőfagyasztásos technika legnagyobb előnye hogy a többi radiátor továbbra is üzembe maradhat, nem szükséges a leürítés, a nyomáspróba, sem a légtelenítés a teljes fűtés hálózatban. Ez a technika természetesen kisebb lakóházaknál, nagyobb, több szintes családi házaknál, épületeknél, saját fűtési rendszerrel rendelkező ingatlanoknál, üzlethelyiségeknél is alkalmazható. Amennyiben erre a módszerre nincs lehetőség, úgy a teljes fűtési rendszer víztelenítésével elkezdődik a szelepcsere. A távozó víz felfogására helyezünk a szelepek alá rongyokat, tálakat. A fűtésszerelő szakember legfőbb szerszámai a csőfogó és a villáskulcs, a csőfogóval a szeleptestet kell ellent tartani, a villáskulccsal a hollandi-anyákat lehet lelazítani.

A régi szelepekhez használt tömítéseket nem lehet többször felhasználni, az új tömítés és szelep felhelyezése, rögzítése előtt minden felületet meg kell tisztítani. Erősen javallott jó minőségű szelepet választani, ha nem akarunk rövid időn belül újabb cserét beiktatni. A különböző (acélcső, rézcső, 5 rétegű műanyag) csőcsatlakozási fajtához való tömítéssel ellátott új szelep felhelyezését a szakember a szelepcsonkon végzi.

A csere elvégzésének végeztével a fűtési szakaszt fel kell tölteni, üzemi hőmérsékletre felfűteni, légmentesíteni és szivárgásvizsgálatot kell végezni.

A radiátor test cseréje

A tulajdonos feladata a felhasználói tulajdonban lévő berendezések fejlesztése karbantartása és üzemeltetése. A javítási-, karbantartási feladatokat érdemes úgy ütemezni. hogy csak rendkívüli esetben legyen szükséges fűtési szezon alatti munkavégzésre, ez az időszak hivatalosan szeptember 15-től május 15-ig tart.

Felhasználói berendezéseket átalakítani, áthelyezni csak a távhőszolgáltató előzetes hozzájárulásával végezhet a felhasználó, erről a 2005. évi XVIII. sz. törvény a távhő szolgáltatásról 54. (6) bekezdése rendelkezik. A radiátortok osztatlan közös tulajdont képeznek, ezért az esetleges cserékről a felhasználóknak egyeztetési kötelezettsége áll fenn az épület és az épületrészek tulajdonosaival, valamint a hőszolgáltatóval szemben is.

Osztatlan közös tulajdon révén a radiátor cseréjét kötelessége egyeztetni a további felhasználókkal, tulajdonosokkal és a Főtáv szolgáltatóval radiátor cserélnél a felszerelni kívánt radiátornak kompatibilisnek kell lennie a fűtési rendszerrel:

  • A cserélni kívánt és az új radiátor teljesítménye megközelítőleg megegyezőnek kell lennie.
  • Meg kell egyeznie az eredeti radiátor anyagával.
  • Lezáró beépítése tilos a helyiségsor további részeinek fűtésből való kizárása miatt.
  • Az új radiátor mérete egyezzen meg a régiével, így a csatlakozási méretek, kötéstávolságok is azonosak lesznek.
  • Egycsöves átfolyású fűtésrendszernél az új radiátornak kis áramlási ellenállásúnak kell lennie.
  • Fürdő fürdőszobai fűtőtest falon rögzített csőfűtőtestre való cseréjénél, például a törölköző szárító, a megfelelő típus kiválasztásánál kérjük az épületgépész szakember javaslatát.

Legtöbbször az egycsöves fűtési rendszereknél elvégzett szakszerűtlen csere okozza a legtöbb problémát a felszálló vezeték működésében. Korábban többször említettük, hogy a régi és új fűtőtest anyagának egyeznie kell. Ez azért fontos, mert különböző anyagok esetén kémiai reakció jöhet létre. Erre példa, ha a fűtési rendszer alumíniummal üzemelt idáig és acél radiátorra cseréljük le a régit, a különböző anyagok között elektrolízis léphet fel, ez a belső korróziónak a forrása.

Ilyenkor a rendszerben iszap képződik, mely különböző helyeken lerakódásokat képezhet, akadályozva a víz áramlását.

A másik tipikus hiba hogy a közös képviselő nem tud az esetleges cseréről. Ez legtöbbször ősszel okoz gondot, amikor a hideg időjárás beköszöntével elrendeli a közös képviselő a fűtés indítását. Ha a fűtési rendszer nincs teljesen feltöltve vagy egyéb okból nem megfelelő módon üzemel a rendszer, jelentős késéssel indulhat a fűtés. Amennyiben a lakóközösség nem tud a radiátorcseréről és adott esetben hónapokig teljesen vagy akár részlegesen üresen állhat a hálózat, teret nyújtva a belső korróziónak.

Ezúton is felhívjuk a tisztelt Felhasználók figyelmét, hogy megfelelően felkészült szakemberrel végeztessék a radiátor cserét. Helytelenül, szakszerűtlenül beépített radiátor nemcsak az ön lakásában okoz gondokat, hanem az összes lakásban, földszintről az emeletig, jellemzően az egymás alatt és fölött elhelyezkedő lakásokban!

Keresse szakembereinket akár vízvezeték szerelés, akár duguláselhárítás akár csőtörésről legyen szó.