A szennyvíz elvezető rendszer, vagy szennyvíz csatorna több ok miatt is eldugulhat, melynek következtében megakad a szabad áramlás, és feltorlódik a csatornában a matéria. A dugulás leggyakoribb oka, hogy a lefolyócső falára az idők során lerakódás keletkezik, amely évről évre egyre vastagabb lesz. Ezt legelőször a szennyező és zsíros anyagok letapadása okozza, főleg hideg időben a zsíros, olajos szennyvízből ezek a ragacsos, a hidegre könnyen megdermedő zsírok rárakódnak a cső falára, és utána a szennyvíz szilárd részecskék beletapadnak. Ezt a kezdeti időszakban a forró víz, zsíroldók, savas anyagok jól oldják, azonban pont ott tapadnak meg a legjobban, ahol a legnagyobb galibát tudják okozni.
A képen jól látható, hogy házon belül a különböző vizes berendezések szennyvíz elvezető csövek lejtése helyenként függőleges, néhol pedig majdnem vízszintes. A probléma a majdnem vízszintes részeknél, a csatlakozásoknál, és az elágazásoknál (csomópontoknál) szokott keletkezni.
A vízszintes részeken a két használat között a folyadék megáll, pang, leülepedik, és felveszi a cső hőmérsékletét. Ezt az anyagot, a következő használat során keletkező folyadék sodorja tovább a központi elvezető cső felé. A keletkező erő is többféle lehet, a WC a lehúzás alkalmával nagy mennyiségű vizet (a tartályos akár 12Liter vizet ürít) nyom a lefolyóba, a mosdóknál, csapnál és a mosógépnél ez a mennyiség jóval kevesebb, és lassabb folyású. A házi lefolyóknál a mesterek törekszenek arra, hogy a kis esésű, és majdnem vízszintes csőszakaszok minél rövidebbek legyenek, azonban ezt nem mindig sikerül kivitelezni, hiszen minden vizes berendezés lefolyó szerkezetét a fő szennyvízgyűjtő csatornáig kell elvezetni. Ezek elvezetése történhet a falban, padlóban, födémben, és ritkábban falon kívül, bár ezek dugulását a legkönnyebb megszüntetni.
A dugulások leggyakoribb előfordulási helyei a
- vízszintes szakaszok (vízpangás)
- elágazások
- szifonok
- összefolyók
- csatlakozók
- szűk keresztmetszetű cső
- fa gyökér melletti csatorna részek
A vízszintes szakaszokon gyakori probléma (főleg ahol nagyon kemény a víz), hogy a cső falán vízkő képződik, és megvastagodva egyre szűkíti a lefolyó cső keresztmetszetét. A lerakódásban könnyebben megtapad a szennyeződés is, amelyet kizárólag rendszeres időközönként elvégzett csőtisztítás szüntethet meg.
A csövek ideális kivitelezése az lenne, hogy egy folyamatos elágazás és törésmentes, nagy átmérőjű, nagy esésű csőben történne a szennyvíz elvezetése. Azonban ennek a kivitelezése és az ára is hatalmas összegeket emésztene fel, valamint a csöveket nem tudnánk illesztés nélkül elhelyezni a falakban és a padlóban. Ezért fejlesztették ki a vízhálózat szerelési és illesztési rendszert, amely segítségével különböző vizes gépek és használati tárgyak illeszthetők a vízhálózatba akár utólag is. Ezek könnyen szerelhető gumitömítést és szagzáró szifont tartalmaznak, és a különböző hajlásszögű könyökök segítségével szinte bármilyen szögből elvezetik a folyadékot.
A másik gyakori problémaforrás az illesztések, könyökök, szifonok. Ezeknél megváltozik az elvezetett folyadék sebessége, és legtöbbször iránya is, hiszen ezért szereljük őket a csatorna hálózatba. A megakadó szennyvíz ezeknél könnyen összetorlódik, és ha szűk a keresztmetszet létrejön a dugulás.
A szifonok szerepe, hogy a keletkező bűzöket, szagokat ne engedje visszaáramlani a légtérbe, ezáltal sokkal kellemesebb lesz a helység levegője. Ez a zárás általában úgy jön létre a szifonban, hogy a gravitáció miatt a szifonon belül megreked a folyadék egy része és ez lezárja a csőben áramló levegőt, ezáltal megrekesztve a szagokat is. (szifon kép) Azonban a pangó víz miatt a szifon is hajlamos a dugulásra, vízkövesedésre, valamint ha a benne található folyadék nem kap utánpótlást akkor (főleg nyáron) elpárolog, és megjelenik a “csatornaszag” a lakásban. Ez padlóösszefolyóknál (ami szifon is egyben) a WC-nél és a mosdóknál szokott problémákat okozni. Ezeket szétszerelve általában könnyen ki lehet tisztítani, és folyadékkal feltöltve újra lezárják a szagokat.
A mosdók, fürdőszobai lefolyók gyakori ellensége a hosszú haj, amelyik összegubancolódva és megakadva gyakran megakasztja a többi szennyezőanyag akadálytalan lefolyását, dugulást okozva ezzel. Ezt a fajta dugulás a kezdeti időszakban a kereskedelmi forgalomban kapható dugulásmegszüntető porok jól oldják, szétroncsolják a szarus anyagokat, hajat stb. ezzel szüntetve meg a dugulást.
Problémákat szokott még okozni a különböző tárgyak lefolyóba kerülése is, ez lehet a wc-be ejtett illatosítótól kezdve a zsebünkből észrevétlenül kihullott tárgyakig sok minden. Ezek aztán egy darabig eljutnak a ház szennyvíz rendszerében, azonban ha megakadnak, akkor előbb-utóbb dugulást okoznak. Ezeknek a dugulásoknak a megszüntetése a legnehezebb mivel először fel kell tárni, hogy pontosan hol van a dugulás, mi okozta, és meg is kell azt szüntetni.
A dugulás hideg vízáram alatt könnyebben létrejön, mint ahol forró víz is folyik, tehát a fürdőszobai zuhanyzónál, kád kifolyónál, mosógép kiömlőnyílásnál a forró víz kiáramlása a letapadást jobban oldja, mint ahol csak hideg víz áramlik ki. Ezért érdemes ott ahol csak hideg vizes kiáramlás van, néha zsíroldós forró vízzel tisztító öblítést csinálni, ez fellazítja a cső falán lerakódott szennyeződéseket, és segít a víznek nagyobb keresztmetszeten gyorsabban lefolyni.